>Ellora ve Ajanta Mağaraları – Ellora and Ajanta Caves

>http://senerkoksal67azbuzcom.azbuz.com/viewVideo.jsp?videoId=41000000000656544
ELLORA ve AJANTA MAĞARALARI
Mağaralar Bombay’in 400 km kuzeydoğusunda yer alır. Ellora’da kayalara oyulmuş 34 görkemli mağara, dik kayaların arasında pusuya yatmış heykellerle bezenmiş. Bunların arasında tapınaklar, koridorlar ve platformlar yer alır. Ajanta’nın dikkat çeken unsurları ise bulunduğu yerin muhteşemliği ve daha önce burada yaşayan 200 Budist rahip tarafından duvarlara boyanmış büyüleyici resimler.

Ajanta mağaralarının tarihi İÖ 200 yılına kadar gider. Rahiplerin toplantı ve yaşama yeri olarak düşünülmüş olan bu mağaraların duvarları Buda’ nın yaşamından esinlenen kabartma ve resimlerle bezelidir. Ellora’ da bulunan görkemli mağara, tapmak için Hint tanrısı Şiva’ya adanmıştır. İS 8. yüzyılda insan eliyle yapılmış olan bu mağaranın sunakları ve geniş toplantı odaları bulunmaktadır.
Ajanta mağaralarının başlıca özel¬liği, en eski Budha resimleri ile Gupta döneminin başlıca resimlerini birleştirerek, Hint duvar resimleri¬nin en ünlü kalıntılarını kapsamala¬rıdır. Tapınak-mağaralar iki türdür:”Vihara’ lar ya da konut mağaraları ; “şayta”lar ya, da toplantı mağaraları. Toplam sayısı on dokuz olan bu oyma mağaralardan IX. Ve X. “şayta”nın duvarlarını süsleyen freskler çok eski Satavhana Dekan sülalesinin adı sanatının tek kalıntısıdır. İlk olarak kazılmış “şaytalar” ın her iki yanma sonra¬dan oyulmuş “şaytalar” sa Gupta resminin en yüksek aşamasını gös- teren örneklerle süslüdürler.

AJANTA CAVES : in Maharashtra, India are rock-cut cave monuments dating from the second century BCE, containing paintings and sculpture considered to be masterpieces of both “Buddhist religious art” and “universal pictorial art”. The caves are located just outside the village of Ajinṭhā in Aurangabad District in the Indian state of Maharashtra (N. lat. 20 deg. 30′ by E. long. 75 deg. 40′). Since 1983, the Ajanta Caves have been a UNESCO World Heritage Site. A National Geographic edition reads, “The flow between faiths was such that for hundreds of years, almost all Buddhist temples, including the ones at Ajanta, were built under the rule and patronage of Hindu kings.”
http://en.wikipedia.org/wiki/Ajanta_Caves

ELLORA CAVES : The Hindu caves were constructed between 500 CE and 1000 CE and represent a different style of creative vision and execution skills. Some were of such complexity that they required several generations of planning and coordination to complete. The early caves (caves 17-29) were constructed during the Kalachuri period, while the caves 15 and 16 were constructed during Rashtrakuta period.
Ellora (Marathi: वेरूळ) is an archaeological site, 30 km (18.6 miles) from the city of Aurangabad in the Indian state of Maharashtra built by the Rashtrakuta Dynasty. Famous for its monumental caves, Ellora is a World Heritage Site.
Ellora represents the epitome of Indian rock-cut architecture.The 34 “caves” – actually structures excavated out of the vertical face of the Charanandri hills – being Buddhist, Hindu and Jain cave temples and monasteries, were built between the 5th century and 10th century. The 12 Buddhist (caves 1-12), 17 Hindu (caves 13-29) and 5 Jain caves (caves 30-34), built in proximity, demonstrate the religious harmony prevalent during this period of Indian history.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s