>HİNDİSTANIM – COCHIN – KATHAKALI CENTER VE CHERAI PLAJI…

24.11.08 : KOCHINDEN İZLENİMLER ve KATHAKALİ CENTER
Kokular, renkler, sesler, kumaşlar, herşeyin birbirine girdiği bir masal gibi buralar…
kakule, masala,  muskat,  tütsü kokusu, yasemin yağı,  hindistancevizi, taze ananas suyu, lycee (çin kirazı) nektarı, yerel kadın giysisi olan  sariler, ipek işlemeler, rickshawlar (motorlu taksi) ve lassi (ayran gibi yoğurttan yapılan tatlı ve meyveli bir içecek) cenneti…
Yemekler bu eyalette nefis, turistik ve deniz kenarı olduğundan, bolca balık ve et bulmak mümkün. Hindistanın genelinde dini inanışlar sebebi ile büyük çoğunluk et ve hayvansal gıda tüketmemekte. Alokollü içecekler ise fincan gibi kapalı bardaklarda servis edilmekte. Bolca taze meyve suyu da mevcut.  Yalnız son 2 senedir sokaklarda dahi sigara içilmesi yasak, Hintliler sigara gibi dumanlı şeylerin kötü ruhları getireceği sebebi ile pek sevmiyorlar.
 Buraya hareket getiren bir diğer etkinlik de, Kathakali Merkezindeki konser ve hint yerel dans gösterileri. Bize el ilanı dağıtan motorlu arkadaşımıza Türkçe bile öğretebildik birkaç kelime ve bir gece eşsiz tabla ve sitar konserine katıldık. Tablanın ritmine eşsiz güzellik katan lirik sitar, birkaç saatliğine de olsa bizi başka diyarlara götürmeye yetti.

————————————————–
27.11.08 CHERAI PLAJI :
Burada yollar motorlarla dolu, biz de yerel enfieldlerden bir adet kiralayıp civarı gezmeye çıkıyoruz, yakında Cherai plajı var, minicik bir arabalı vapura doluşup karşı kıyıya varıyoruz ve keyifle yollarda geze geze plaja varıyoruz, okyanus kıyısı, su bulanık, plaj kalabalık, kargalar ve köpekler bize eşlik ediyor.
Buralarda oldukça fazla kafe ve en önemlisi kitapçı mevcut. Hint yemekleri, hint fotoğrafçıları, haritalar ve envai çeşit kitabın arasında bolca vakit geçirip, bu dünyanın içinde kaybolabilirsiniz. Kendime bir  de yemek kitabı almayı unutmadım.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s