HİNDİSTANIM – COCHIN – MANGALORE TRENİ ve GOA YOLLARI…

28.11.08 – KARNATAKA : MANGALORE :

Bu gece tren ile Kochin’den Mangalore şehrine geçiyoruz, gezimizi kuzeye kıyıdan çıkarak Goaya varıp orada tropik bir tatil geçirip, arkadaşlarımızla buluşmak. Yataklı tren oldukça rahat, yaklaşık 9 saatte bol Hindistan cevizi manzarası eşliğinde kalabalık ve gürültülü Mangalore’dayız. Yol boyunca bol kokulu yemekleri ve gürültülü sesleri ile tabiî ki Hintliler bize fon oluşturuyor, enk katıyor.
Burası Karnataka eyaletinin en batısında, goa ve kerala eyaletinin arasındaki durağımız. Karnataka çok renkli bir hindistan eyaleti, nüfusu 52 milyon kadar ve yüzölçümü 191.791 km2. Başkenti ise daha doğuda kalan  Bangalore şehri. 
Hindistan’da tren yolları inanılmaz karmaşık bir sisteme sahip. Bir çok tren ve birçok sınıf mevcut. Her yöne her tren ve sınıfı bulmaksa mümkün değil. Klimalı sınıf pahalı ve turistik olduğundan tercih sebebi olabilir fakat halkın bindiği sınıflar da çok uzun olmayan seyahatlerde oldukça eğlenceli ve maceralarla dolu da geçebilir. Tercih tamamen kişiye ait.
Bu biletleri turist ofislerinden ve seyahat acentelerinden temin etmen de mümkün, zira tren istasyonlarında gişeler karmakarışık ve işlemler çok yavaş. Kaldı ki İngilizce tam olarak ne istediğinizi karşı tarafa anlatmak her zaman kolay olmuyor.
Mangalore Surya otele getiriyor bizi rickshaw sürücüsü. Burada pek çok taksici trenden iner inmez peşinize takılıyor, bazıları anlaşmalı otele götürürler ise komisyon alıyorlar. Surya otel büyük ve merkezi bir yerde, istasyona da oldukça yakın. Sıcak ve gürültülü bir şehir.

Surya, güneş tanrısı anlamına geliyor, Hintli bir arkadaşımızın anlattığına göre, Hanuman, maymun tanrı bir gün Surya’yı, yani güneşi yutuyor ve tüm tanrılar ona yalvarıyor, sonunda yerde.ikna olan hanuman güneşi tekrar çıkartıyor. Bu yüzden Hanuman heykellerinin rengi en kırmızı kök boya ile boyalı pek çok  yerde.- bu hikaye bana, belki de eski dönemlerde bir güneş tutulması veya başka bir sebeple güneşin önünün kesildiğini düşündürdü.

 

Sokaklarda bolca yerel mağaza var, biraz yürüyüp de şehrin içlerine doğru ilerleyince ortalık sakinleşiyor, yollarda kaybolarak ve dolaşa dolaşa bir çiçek pasajı ile karşılaştık,  içi çiçekçilerle dolu, keyifli ve mis kokulu…çiçekten taç yapanlar bana da birer tane çiçek hediye etmeyi ihmal etmiyorlar. Çok naziksiniz 

renklerin büyüsü
—————————————————————
FLOWER MARKET
———————————————————————
29.11.08  MANGALORE PLAJI

Bir diğer güzellik ise Mangalore’un kentin dışında bulunan ıssız kumsalları…
Ufak bir bot seferi ile nehir yolculuğunun ardından şehrin geçilen sayfiye kısmı kaostan uzak burada da, oldukça sakin bir köy yaşantısı mevcut.


————————————————
30.11.08 – MANGALORE – GOA YOLLARDA:

Kısa bir durak olan Mangalore’dan daha kuzeye GOA eyaletine doğru yola çıkıyoruz.

Bu gece hayatımızda ilk kez yataklı otobüse bineceğiz.  Buralarda her yerde çokça ismi gece Paulo travels firmasından biletimizi aldık. 

Hindistanın bu çok çözümlü yönü de hoşuma gitmeye başladı, trenler genelde 1 milyar kadar Hintlinin bir kısmı yollarda olduğundan dolayı 1 aylık bir periyodda genellikle dolu. Bu yüzden otobüs keyifli ve rahat bir seçenek. Uzun yollarda karşınıza çıkabilecek bir otobüs şekli de koltukların üstünde bir kat daha olması ve bu katta yatakların olması. 

 

Yiyecek ve suyumuzu edinip otobüsümüze yerleşiyoruz. Kadınlar geleneksel rengarenk sarileri ve ellerindeki sefertasları ile seyahatimizin birer parçası oluyorlar. Onların bu güzel kıyafetleri ile yolculuğa çıkmaları ve sabah 10 saatlik yolculuklardan sonra bile harika ve güzel görünmelerinin sırrını çözemedim.
Sefertasları da bir sır hindistanda. Delhide inanılmaz geniş bir dağıtım ağı mevcut. Hergün binlerce yemek alıcısına hata payı oldukça düşük olarak ulaştırılıyor. Her yolculukta, tren ya da otobüste elinde karısının pişirdiği yemeklerden oluşan kaplar ile seyahat edenleri görmek mümkün. Hoş kokuları ve afiyetle yenen bu yemeklerden mutlaka tadmak gerek. Acıdan hoşlanmayanlar dikkat etmeli.
Yolculuk sırasında pek çok kez kornadan ve sallantıdan uyanmak mümkün ama keyifli, otobüsten inip, Mapusaya giden minibüsle Goa sahillerine ulaşıyoruz.
ilk durak Vagator Bean me Up otel :)))
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s