>HİNDİSTANIM – İLK KEZ GOA…CENNET :)

 

01.12.08 – 08.01.09 – GOA:
Goa diğer Hint eyaletlerine göre çok farklı bir eyalet, öncelikle Arap denizi kıyısınca uzanan harika kumsalları, tropik yapısı ve doğal güzellikleri ile uzun yıllardır turistlerin tatil mekanı olmuş. Hindistanın batı sahilinde uzanan bu doğa harikası, 1.34 milyon nüfusu ve 3702 km2lik yüzölçümü ile ufak bir eyalettir.
Başkenti olan PANAJI’yi Goaya gelip de gezmemek haksızlık olur. Diğer hint yerleşim yerlerinden daha farklı görünümdeki bu kasaba, sahil boyunca uzanır ve oldukça modern bir görünümdedir.
Bölgenin havaalanı ise Vasco De Gama’dır. İstenirse buraya direk uçuşlar da mevcuttur.
PANAJİ…
 1472‘de Müslümanların yönetimine giren Goa eyaleti, 1510‘da Portekizlilerin eline geçmiş,Uzun yıllar boyunca Portekizlilerin yaşadığı bu ufak eyalet, 1975te tam manasıyla özgürlüğüne kavuşabilmiştir. Bu yüzden bu eyalette diğerlerine oranla çok daha fazla hristiyan yaşamaktadır, sokaklarda, evlerde ve insanlarda Portekiz etkisini hissetmek mümkün. Ekonomisi tarım ve balıkçılığa dayanır, turizmin de katkısı büyüktür. Pirinç ise temel üründür.
Goa,  deniz mahsülleri, körisi ve yerel içkisi feni (yöresel likör) ile ünlüdür. Burada et ve balık yemeklerinin çok çeşitlilerini bulmak mümkündür. Bir diğer yönden Goa ise yıllardır hippilerin akımına uğrayan, kendi müzik kültürünü geliştirip dünyaya yaymış bir yerdir.
GOA MÜZİK BİLGİLERİ – ALINTIDIR- Diğer müzik türlerine karşın dinleyiciye unutulmaz deneyimler yaşatabilen ayrıca dinleyiciler arasında iletişim kurabilen tek müzik türüdür. Trance ezgileri Psychedelic sound lara sahiptir. hindistan’ın batı kıyısında yeralan goa 60’lardan bu yana her dönem uzak bir gerçek, yakın bir mit oldu. önceleri hindu ve müslümanların elinde olan bölge 60’lara kadar, 450 yıl boyunca portekiz sömürgesi altındaydı. çağlar boyunca farklı medeniyetler kendi kültürlerini bu topraklarla harmanladı ve goa oldukça ilginç bir yer haline geldi. kuzey yarımkürede soğuk ve yağışlı geçen ekim ve mart ayları arası, goa’da musonların dindiği kuru ve sıcak mevsim. birbirinden güzel plajlar, hoşgörülü bir halk, ucuz yaşam şartları, 60’lardan itibaren hippie gençliğini goa’ya çekmeye başladı. Goa’ya gelen ilk batılı gençler olan sekiz parmak eddie ve arkadaşlarının hikayeleri yıllarca dilden dile dolaştı. 60’lar boyunca goa hippie hareketine, rock ve özellikle de psikadelik rock kültürüne sahne oldu. goatrance’in öncülerinden dj fred disco’nun anlattığına göre 80’lerde goa’da hala the doors, neil young, grateful dead, pink floyd gibi rock grupları dinleniyordu.
ilk dolunay partilerini gerçekleştiren bir diğer öncü goa dj’i olan goa gil de 70’lerden beri goa’da yaşıyordu, fakat artık aynı müzikleri dinlemekten sıkılmıştı. dünya ve müzik değişiyor, goa ise bu değişimin gerisinde kalıyordu. bu dönemde dj goa gil; nitzer ebb, front 242, frontline assembly gibi electronic body music örneklerini goa’ya getirdi ve bu tür goatrance’in oluşumunda önemli rol oynadı. birçok ülkeden insanın biraraya geldiği goa’da gezginler arasında müzikal anlamda da sürekli bir alışveriş ve etkileşim sözkonusuydu.
Alıntıdır.
Son dönemde ise o eski partiler, terör ve güvenlik sebebi ile yavaşlamış ve eski şaşasını kaybetmiştir, artık zaman değişiyor ne de olsa, buna rağmen çok fazla turist çekmektedir. Goa’nın doğal hazinesi gerçekten görülmeye değer.
Bizim Goa’da ilk durağımız, VAGATOR :
Vagator, kuzeyde yer alan ufak ve kayalıklı kumsalı ile çok şirin bir yer. Fakat diğer kumsallarda olduğu gibi burada kumsala yakın konaklamak mümkün değil, dik kayalıklar buna izin vermiyor bu nedenle kumsalı daha izole.
Tavsiye üzerine gittiğimiz oldukça güzel bir yer olan “Bean Me Up “ pansiyon. Burası tamamen vejeteryan menüsü ve sağlıklı içecekleriyle çok tatlı bir mekan. 
 Taksi yolculuğu ile Mapusa’dan Vagator’a yollarda…sağdan kullanımlı otomobillere alışmaya çalışıyoruz…
Her odanın konsepti farklı ülkelerden geliyor…
Bizim payımıza düşen Hawaii.
Bu bir işaret mi 

                 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s