>HİNDİSTANIM – KISACA BU ÜLKE HAKKINDA BİLGİLER…

>KISACA HİNDİSTAN HAKKINDA BİLGİLER…

Burası, 29 eyaletten oluşan, Delhi merkezli yönetilen 6 birleşik bölgesi bulunan bir federal cumhuriyettir. Dünya nüfusu rekoru 1 milyar 330 milyon kişi ile Çin’de iken, ikincilik 1 milyar 148 milyon ile Hindistandadır. Bu iki büyük ülke dünya nüfusunun yaklaşık %40ına tekabül etmektedir. Yılda 16 milyonu geçen nüfus artışı ile 2050 yılında, bu sıralamada Hindistan’ın ilk sıraya yerleşmesi bekleniyor. Rakamlar bizim ülkemiz için çok sıfırlı ve büyük görünüyor.
ALINTI : Hindistan’da bulunan eski Fransız ve Portekiz sömürgeleri Hindistan Cumhuriyeti’ne 1962 yılında Puducherry, Dadra, Nagar Haveli, Goa, Daman, ve Diu birlik bölgeleri olarak katıldılar.
1956 yılından beri varolan eyaletlerden ayrılan yeni eyalet ve birlik bölgeleri yaratıldı. Bombay eyaleti kullanılan dil farklılığı nedeniyle Bombay Yeniden Örgütlenme Yasası ile 1 Mayıs 1960’da Gucarat ve Maharaştra eyaletlerine bölündü. 1966’daki Pencab Yeniden Örgütlenme Yasası Pencab eyaletini dil ve din sınırlarına göre bölerek yeni bir Hindu ve Hindi dili konuşan Haryana eyaleti oluşturdu, Pencab’ın kuzey illeri Himaçal Pradeş eyaletine bağlandı, ve Pencap ile Haryana’nın ortak başkenti olan Çandigarh’ı birlik bölgesi yaptı. Nagaland 1962’de, Meghalaya ve Himaçal Pradeş 1971’de, Tripura ve Manipur 1972’de eyalet yapıldı. Arunaçal Pradeş 1972’de birlik bölgesi yapıldı. Sikkim Krallığı 1975’de Hindistan’a ilhak edilerek eyalet yapılmıştır. Mizoram 1986’da, Goa ve Arunaçal Pradeş 1987’de eyalet yapılırken Goa’nın kuzey yerleşim bölgeleri Daman ve Diu ayrı birer birlik bölgesi olmuştur. 2000 yılında üç yeni eyalet yaratılmıştır: Bihar’ın güney illerinden Jharkhand, doğu Madhya Pradeş’ten Çhattisgarh ve kuzeybatı Uttar Pradeş’ten Uttarançal. Delhi ve Puducherry birlik bölgelerine kendi meclslerini seçme hakkı verilmiştir ve tam eyalet olma yolunda ilerlemektedirler. ALINTI.
     EYALETLER :
 1. Andhra Pradeş
 2. Arunaçal Pradeş
 3. Assam
 4. Bihar
 5. Çhattisgarh
 6. Goa
 7. Gucarat
 8. Haryana
 9. Himaçal Pradeş
 10. Cemmu ve Keşmir
 11. Jharkhand
 12. Karnataka
 13. Kerala
 14. Madhya Pradeş
 1. Maharaştra
 2. Manipur
 3. Meghalaya
 4. Mizoram
 5. Nagaland
 6. Orissa
 7. Pencab
 8. Racistan
 9. Sikkim
 10. Tamil Nadu
 11. Tripura
 12. Uttar Pradeş
 13. Uttarakhand
 14. Batı Bengal
Hindistan insanın tüm bildiklerini yeniden sorgulamasına ve düşünmesine sebep oluyor.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s