Hindistanda Yemekler vol.1

GÜNEYDE ve KUZEYDE YEMEKLERDEN SEÇMELER

Açıkçası Hindistanın her yerinde yemekler güzel ama ne aradığınıza bağlı olarak değişir. Bazı yerler evet pis, ama lezzetli seçenekler bolca mevcut. Bazen çok acı, bazen çok çeşitli, bazen lezzetsiz, maceralar silsilesi Hindistan’da yemek macerası.İşte sokaklardaki pastane ve yiyecek yerlerinin genel durumu…Udaipur.

Kochin, malum hindistandaki ilk durağımız, tropik ve değişik…

Yerel lokantalarda oldukça lezzetli yerel yemekler yemek mümkün.Kochinde kanal gezisi sırasında köylülerin yaptığı muz yaprağında lezzetli yemekleri tattık.1. DOSA :

bir çeşit krep, çok ince ve genişçe, kıtır kıtır. İçinde isteğe göre patatesli ve masalalı (acı baharatlarla) sos bulunuyor. Yanında küçük kaplarda sosları ile servis ediliyor. Bu sade olarak en iyi kahvaltı çeşidi olabilir. Bunun yanı sıra samosa denen  kızarmış üçgen şekilli acı börekler de sokaklarda mevcut. Farklı yerlerde mango sosu ile ezilen samosalar yapraktan yapılan tabakların içinde de servis edilebiliyor. Otobüs yolculuklarının vazgeçilmezi oldu benim için bu börekler, acı olmasına rağmen insan aç iken her şey tatlı geliyor.

 

Masala Dosa

2. PAN :

Bu kadar acının üstüne de en iyi giden yerel el yapımı  Pan, içinde çeşitli baharat ve tatlı soslardan bulunan bir çeşit çiğ yaprak dolması. Sokaklarda pek çok yerde rastlamak mümkün. Bunun içinde tütünlü olanından da var. Yalnız pan, tek lokma şeklinde çiğneniyor ve kesinlikle yutulmuyor, bu yüzden sokaklarda kırmızı lekeler görünebiliyor yerlerde. Bunun bir diğer sebebi de şeker şeklinde küçük paketlerde de satılıyor olması. 7den 70e her yerde bu paketlerden alıp yiyen kırmızı ağızlı insanlara rastlamak mümkün. Zararlı maddeler içerdiğinden fazla tüketilmesi oldukça sakıncalı olabiliyormuş.

 

Sokakta Pan yapan bir Hintli

 


     

3. SAMOSA :

Bir çeşit sebzeli hint börekleri. Lokantalarda, sokakta seyyar arabalarda veya paketli halde marketlerde bulunabilen, lezzetli acı bir atıştırmalık.bunları otobüs yolculuğunda sokaktan aldık


çok acılardı hala aklımda, ama güzeldi, yedim

 

 

4. BÜRYAN PİLAVI

Hindistan cevizli ve limonlu büryani pilavı ve sade büryani pilavı. Bu pilav içi sebze ve baharatlarla dolu oldukça aromatik bir yiyecek, çok da doyurucu.

 

 

5. VADA PAV :

Mangalore’da tadılabilecek bir diğer güzellik de” vada pav” denen patates burgerleri. İçi patates köftesi ve tabiî ki baharat karışımından oluşan, 2 renkli soslu, doyurucu bir sokak yemeği, yanında taze meyve suyu söylemeyi unutmamak lazım, üstüne de tatlı pan akşam menümüz oluverdi.Bu menüyü Anthony Bourdain’in belgesel programlarında izlemiştim.

 

Mangalore gece hayatı çok aktif. Haftasonları birçok genç süslenip bar ve cafelere akın ediyor, yüksek volümlü müzik ile eğleniyorlar.burada da sıklıkla elektrik kesintisi yaşanmakta. Kalabalığa enerji yetmediği aşikar. Birçok yerde sokaklarda jenaratörler mevcut, gürültüleri bir yana yaydıkları gazlar ve ısı sebebi ile dünyanın geleceği ve kalabalık nüfus hakkında düşüncelere sürüklüyor insanı.

 Mangalore Pabba’s Dondurmacı…çok lezzetliydi, biz de çok mutluyduk :)))

Menülerde oldukça bol seçenek var…sebze yemekleri çoğu yerde ağırlıkta, turistik bölgelerde İngilizce menü mevcut ama iç kesimlerde ve kasaba gibi yerlerde Sanskritçe menülere hazırlıklı olmak lazım.

Fiyatlar oldukça makul. Peynirli ıspanak, patatesli karnabahar, tandırda sebze, pilav ve noodle hemen her yerde bulunabilen temel yiyeceklerden.

 

Sadece hintçe menülerle de karşılaşılabiliniyor, bu durumda yapılacak en iyi şey belki de noodle söylemek. Her yerde neredeyse aynı kıvamda gelebilir. Acıya dikkat.

 

Advertisements

2 thoughts on “Hindistanda Yemekler vol.1

  1. Evet Hindistan’da yemek binbir çeşit ve binbir maceraymış:) benim damak tadıma daha bi uydu ama acı olmasına rağmen Thai yemeklerine tercih ediyorum şimdilik;) bide iyi yazmışsın ya yediğim herşeyin adını unutuyorum ben yada sormuyorum bile, not etmek lazım galiba..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s