Çocukla Hindistan – Yola çıkarken yanımıza neler aldık ?

Geçen seneki 1 aya yakın Thailand seyahati için çantamız şurada -çocuksuz-  : https://omnamashivaom.wordpress.com/2014/01/01/yola-cikarken-yanimiza-neler-aldik/

Bu sene ise anne-kız çıktık yola, yola çıkarken çok düşündüm, çok istedim ki gene bagaj vermeden el bagajı ile bineyim o uçağa. Ama olamadı, minik bir çekçek bavul aldım yarısı da boş idi, çünkü buradan geldiğimin 3 4 katı kıyafetle döneceğimi biliyorum. Hindistana daha önce geldiğim için, çocukla yalnız olma fikri beni dehşete düşürmedi. Burada ilaçlar, eczaneler, ayurvedik doktorlar ve bitkisel çözümler çok yaygın, demek ki fazla ilaç yüklenmeye gerek yok.

Aşı konusunu doktora sormuştum, kızım 3.5 yaşında ve tüm aşıları tam, tifo dendi, gerek görmedim, geldiğimiz bölgede böyle bir tehlike yok. İlaç için klasik bir ateşve mide ilacı aldım hem kendime hem kızıma, Goa bu temiz ve yiyecekler iyi ama belli mi olur, yara bandı, böcek ısırığı kremi vs de attım çantama. Klasik törpü, makas ve cımbız üçlüsü, laptop, telefon ve şarj aletleri, kızıma 1 tane şort, 1 tane etek, 1 crocs ve 1 sandalet -bu konuda çok düşünmüştüm iyiki de almışım, henü güzel ayakkabı bulamadım burada ona- yolda yedek kıyafet aldım yanıma 3 takım, hiç de üstünü değiştirmedim ama. Tayt, tişort, elbise yanımda idi. Kasım ayında İstanbul’dan çıkıp, 32 dereceye gidiyorduk, terlikler de çantada, bir dahaki gelişimde kesinlikle spor ayakkabıyla falan çıkmam yola. Herkes terlikle binmişti. Thy süperdi, çorap bile dağıttı uçakta :)))

Az kıyafet, 4 tane peştemal -çünkü bu ülkede ben nedense peştemal bulamamıştım- kendime 1 terlik, 2 elbise, 1 tayt, kıza da azıcık fazlası, 1 de hırka. Az bir ilaç da aldım, bol kitap ve boyama kitabı aldım, suluboya, kuruboya vb, makas, yapıştırıcı bizim için önemli. İyiki de öyle yapmışım, bu yazıları rahat rahat yazabiliyorum, kızım kaldığımız yerin balkonunda boya yaparken ben de takılıyorum.

Hava süper sıcak, yaz insanıyım, pek bir şey giymeye de gerek yok aslında. Hindistan akışa bırakmanın ta kendisi, kendini kaptırdığın anda, olması gerekenler oluyor…

Akşam hava serin gibi, motor kullanıyorsanız, üşürsünüz. Ama biz akşam evdeyiz, kızım uyuyor erkenden. Bana bol vakit kalıyor.

Bunun dışında dişfırçaları, minik bir macun aldım yanıma, takı vb hiç almadım nasılsa cennet burası o konuda. Kızın eşyaları daha çok tuttu aslında tahmin ettiğimden. Lakin dönüşte ne ilaçları ne de kitapları taşımayacağım. Bu sebepten iyice azalacak, eski tişort almıştım yanıma, onların da attım birkaç tanesini.

İç çamaşırı ve bikinilerimiz yer tuttu, hoş ne kadar yer tutabilir ki diyeceksiniz. Çamaşır yıkama işi burada çok kolay, ya lavaboda şipşak yıkıyorum ya da hop bir torba eşyayı laundrye veriyorum, süper ucuz ve mis gibi çözüm.

Yola çıkarken backpackerlar çok eşya taşımazlar ama çocuklu olunca az biraz yük binebilir çantanıza, ben bu çocuklu ilk yalnız seyahatmde çok fazla hareket halinde olmayacağımdan çekçek bavulu tercih ettim. Sadece Goada olacağız ama ilerde muhakkak minik backpacklerimizle maceralı yolculuklara da çıkacağız.

Az ve öz, kullanışlı olmak lazım. Erkekler 1 çort 1 terlikle dünyayı geziyor, neyimiz eksik…Oje vb süs malzemeleri de çok gereksiz. Şu an az ve öz halimle mutluyum ama bana bile fazla gelmeye başladı çünkü kendimi kaybedip kıyafet aldım bolca buradan, çok seviyorum Hindistan’ı, aşk yaşıyoruz.

Muhakkak deneyin, 4 seneden sonra bana ilaç gibi geldi, çocukla omak çocuksuz olmaktan farklı ama hindistan hindistandır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s