Peki ya hintli çocuklar, gözlemler…

Kaldığım yer evim gibi oldu, ev tutmadım sadece evleri gezdim fiyatlara baktım şimdilik. İlerisi için hazırlık diyelim. Ev bulmak bir iş, bölgeleri tanımak mekana alışmak için o yerde vakit geçirmek şart. Goa Bodrum ise, her bölgede tarz tavır veya evler farklılık gösterebiliyor. Kızımın okulu Anjuna’da. Aslında kalabalık ve çok partici bir bölge diye bilirdim ama aralarda güzel evler gördüm sakin ormanlık bahçeli alanlarda. Paritici ne demek, Goa bir parti dünyası aynı zamanda, her an her yerde acaip partiler bulup kopabilirsiniz, bir o kadar da rahattır.

Evler, burada tek katlı hep, bahçeli. Yollar toprak ve inanır mısınız hiç trafik işareti veya trafik ışığı yok. Bu kuralsızlığı bu rahatlığı çok seviyorum. Nerede yaşarsam yaşayayım keyif alacağıma eminim burada. Belki de hiç türkiyeye dönmem ilerde, keşke öyle olsa aslında.

IMG_20141209_133531

Ben, Vagator bölgesini iyi bildiğimden buraya geldim direk ve çok sevdik, çocukla da denizde rahat ettik. Okyanus ya kıyılar, çok uzun ve geniş kumsallarda çocukla zor oluyor, şezlongta otursam, çocuk bilmemkaç metre ilerde bit kadar görünüyor,  denizse dalgalı, klasik türk ebeveyni için kabuz bana eğlence, bizimki deniz sever, dalga sever, kıyıda takılıyor yüzüp atlıyor ve kum incecik, en güzel aktivite kum oynamak, kale, kuyu yapmak ve ıslak incecik kuma resim yapmak. Çocuk için en güzel şey şu an bu Goa’da..

Vagatorda da güzel evler var, ben kısa kalacağımdan ve güvenlik, ulaşım gibi konuları bilemediğimden guesthouse tercih ettim. Şansıma bir aile yerindeyim, iki tane kızları var, biri 5 diğeri 7 yaşında, anneleri de eski öğretmen, çok tatlı, güleç ve yardımsever insanlar. Portekizlilerden geçmişleri, hristiyanlar ve genel hindulardan çok farklılar, bir kere çok temizler ve dürüstler gördüğüm kadarı ile. Konaklama mekanı yemyeşil ve bakımlı, odalar tertemiz, yemekler nefis. Mideyi bozmadığımızdan yemeklerin temiz olduğunu anlıyoruz. Çoculu olunca konaklama yeri standardınız değişiyormuş. Bana kalsa acaip de biyerlerde kalabilirdim, banyo olsun yeter ama çocukla bir buzdolabı olsun dedim odada, iyi de oldu salatalık, kavun karpuz çilek ne alsak depolayabiliyoruz. Bir de etrafta çocuk olması şahane, güzel oyalanıyorlar.

IMG_20141201_002033

Gel zaman git zaman, aileleri, aile yapıları, çocuklar, onların okulları vs ile ilgili çok bilgi sahibi oldum, inceledim de diyebiliriz. Deneyim deneyimdir ne de olsa.

Bu bölgedekiler gerçekten zenginler, ev araba, temiz su yiyecek gibi her şeyleri var, turizmle uğralıyorlar. Pek çok kesimde tek göz odada 5 6 kişilik ailelerin yaşadıklarına, tuvalet mutfak vs ve hatta temiz kullanma suları olmadığına şahit olmuştum malesef…Burada yakındaki bir okula gidiyorlar, 5 yaşında olan bizim anasınıfına denk, diğeri ilkokulda. İlkokul 6 sene, 6 yaşında başlanıyor, kreş ise aynı bizimki gibi 2-6 yaş arası denebilir.

IMG_20141201_002306

5 yaşında bir hintli çocuğun sular seller gibi ingilizce hintçe ve goaya özgü konkani dilini konuşabildiğini biliyor muydunuz ? bilmiyordunuz tabiki. Eğitimin çok önemli olduğunu, hintçeden önce, ingilizce öğrendiklerini, aile içinde bile bazen ingilizce konuştuklarını, çocuğun anksanının benden daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Kaldı ki ben ingilizceyi okulda öğrenmedim tamamen kişisel çabamla, zaman içinde öğrendiğimden oldukça yalpalayabiliyorum hala arada. Neyse, çocuklar baya başarılı. Yazı yazabiliyor ve okuyor 5 yaşında olan, yazmaya 3.5 iken başlamış.

IMG_20141123_212132

Hintliler için ingilizce çok önemli, bir hintli aile çocuğunu ilerde ingiltere gibi ülkelerde okutmak istermiş -zengin olanları elbet-  o sebepten ingilizceye çok önem verirmiş. Sıradan bir devlet okulu olmasına rağmen, ingilizce okumaya ve yazmaya hintçeden önce başlıyorlar. Bilirsiniz belki hint alfabesi farklı ve bence zor. Onlar için de zor, konkani ise hintçeden de farklı telafuzu, başka bir dil gibi, Goada kullanılan bir dil bu. Hepsini öğrenmek zorunda bu insanlar.

Sokaktaki çingene satıcılar bile hem ingilizce hem hintçe hem konkani hem de bir de rusça biliyor, ruslarla nasıl şakır şakır konustuklarına inanamadım, burası tam bir rus cenneti tabi ve asla bizim dilimizi anlamıyor olmaları hoşuma gitmiyor değil.

Çocuklar çok aktif, geldiğimden beri ara sıra tatilleri oluyor, hindu ve hristiyan bayramlari ozel günler vs bişeyler olmakta. Birkaç kes de dans ve şarkı gösterileri oldu. Kıyafete gelince, bizimki gibi para toplamıyor okul. Burada terzi ve kumaş ucuz ve bol, herkesin kendi terzisi varmış, eve çağırıyorsun, kumaşı ve çizimini veriyorsun, makine de senden, adam herbirşeyi dikiveriyor sana, kızına, kocana…Muhteşem değil mi ?

IMG_20141123_212856

Ben de böyle bir yaşam istiyorum açıkçası, terzim gelsin bana ne istersem diksin ucuz ucuz, bir pantolon paçasını 15 tlye yaptırdığımı duysa adamcağız şoka girer sanıyorum.

Okullarda sıksık tatil olduğundan, süre de uzun gibi, ağustos ila mayıs arası okulları var, bizim international schoollar ise daha farklı elbette. Yabancılar muson zamanında burada pek bulunmadığından sistem ona uygun hale getirilmiş diyebilirim.

Çocuklar çok neşeli çok naif ve tatlılar, şımarıklıklarını bağırmalarını kavgalarını duymadım, küçük olan okuldan 1 gibi geliyor, her ikisini de anneleri motorla okula bırakıp alıyor, büyük daha geç geliyor. Forma gibi bir şey giyiyorlar. Ufak olan bile kendi kadar kocaman çanta taşıyor, içi de kitap dolu, her ikisi de ödev yapıyorlar her akşam.

Klasik ciddi ve sanırım düzgün bir sistem, okuldan veya devletten hiç şikayet ettiklerini duymadım, vergimizi veriyoruz devlet bize okul yol yapıyor kafasındalar, dinen hiç bir baskıları olmadığı gibi insanın kalbindedir kimse kimseye karışmaz gibi normal bir yaklaşımları var. Mutlular, sakinler, kendi içlerinde yaşıyor ve bunu seviyorlar, herkes birbirini tanıyor vs. Onlar hintli olduğundan her şey ucuz, meyve bana ucuz gelse de hep onlardan daha pahalıya alıyorum, bunu öğrendiklerinde kendi manavlarından bana da almaya başladılar ucuz ucuz oh.

IMG_20141123_211854

Hintliler yardımsever, sizi içlerine alıveriyorlar hemen, gel tanıdık terzim var, gel tanıdık taxi var, gel sana daha ucuzunu bulurum falan…Size yol gösteriyor ve cidden yardım etmek istiyorlar. Evet arada dolandırıcı kandırıkçı üçkağıtçıları var ama ben hindistanda toplamda neredeyse 7 8 ay geçirmiş biri olarak farklı bölgelerde hep müslümanlar tarafından kazıklandım, şaşırdınız mı ? sanmam.

Bu bölgede müslüman çok az ve tabiki cami yok bu da bana çok büyük bir artı ayrıyetten.

Çocukların bu aktif okul hayatları, okulu sevmeleri, sıradan klasik bir eğitim sistemi içinde rahatça bu işi kotarmaları hoşuma gitti, belki de sistem öcü değildir aslında öcü olan devlettir ? muhtemelen.

Hindistanda yoga bakanlığı var biliyor musunuz, yeni kuruldu, ne muhteşem…Eminim kendi içlerinde sıkıntıları vardır politik anlamda, şimdi diyeceksiniz ki kadın haklarının en çok ihlal edildiği, saatte bilmemkaç kadına tecavüz edilen bir ülke, evet doğrudur, ama nüfus 1 milyarı geçmiş, türkiyenin nufusu o kadar olsa ne suçlar işleniyor olacaktı ve ne kadar ?

Bizim kıza da düzgün kalem tutmayı ve boyamayı öğrettiler sağolsunlar, çok da güzel oynayıp ilgileniyorlar. Şarkılar, danslar…kızların fazla oyuncakları da yok öyle, burada çocuk parkı da yok, bu çocuklar nasıl büyüyor 🙂 işte gayet de mutlular. Tv az izliyorlarmış senede 2 kere Panjim’de -yaklasık 40 dk uzaklıkta bir kasaba- sinemaya gidiyorlarmış. Musonlarda zaman nasıl geçiyor diye sorduğumda tuhaf tuhaf bakıyorlar, sanırım bu insanlar sıkılmıyorlar, öyle durabiliyorlar, evet duruyorlar, bazen dede, baba, anne, anneanne, 5 yaşındaki kız bile bakıyorum masada oturmuş öylece duruyor hiç bir şey yapmadan.

Baba zaten her akşam 4-6 arası siestada, keyif. Demek çocuk için illa da oyuncak tv vs ipad gerekli değil, pek çok şekillerde oyun kurup oynuyorlar. Çocukla gezmedeki en büyük sorun arkadaş bence, biz de şansımıza böyle güzel bir yerde bçyle güzel insanlar bulduk. Kalbimden gelen karşıma çıktı, pek çok yer gezmeme rağmen gönlüm burayı seçti.

Antonio’dan pek çok yemek tarifi öğrendim, güzel yemeklerini yedik, midemiz sapasağlam.

Çocupumu burada okutmak konusunda kararlıyım, her şey yolunda giderse, artık her zaman görüşebileceği hintli arkadaşları da oldu kızımın, çok mutluyum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s