Gezerek dünyayı deneyimlemek

Başka bir ülkede olmayı çok seviyorum, her zaman farklı ülkelerde çok rahat ediyorum. Nedenini düşündükçe de farkediyorum ki,  birincisi bilmediğim bir dil konuşuluyor yurtdışında. Hiç bir şey anlamıyorum. Yanımda birisi var ise seyahatlerde, türkçe sınırsızca konuşabiliyoruz, hiç kimse anlamıyor. Tabi bazı avrupa şehirleri için geçerli değil. Mesela yılbaşı ve bayram dönemlerinde, yurtdışına, özellikle de avrupaya çıkmamaya çalışıyorum. İnterrail ile avrupayı gezdiğim dönemde sınırsız türkçemizle istediğimiz gibi konuşurken, Amsterdam’a geldiğimizde pek çok Türkle karşılaşınca şaşırmıştık, rahatımız bozulmuştu diyebilirim.

Ruhuma gezgin diyorum çünkü belki ilk ve ortaokuldan beri kendimi hep dünyanın başka ülkelerinde gezerken hayal ediyor, bu konuda kitaplar okuyor, harita ve city guide’lar satın alıyor, para biriktirip gezilere çıkıyordum. Hayat her zaman olanak sunmuyor ama kendimiz yarattığımız sürece de kısmen hayallerimizi gerçekleştiriyoruz ailecek. Hayat uzun, umarım çok yer daha görürüz diyorum. Kızımla son yaptığım 1 aylık Hindistan macerasından sonra şunu anladım ki ben deneyim seviyorum, farklı kültürlerdeki deneyimleri yaşamayı, farklı insanlar, alışkanlıklar, yemekler, diller ve dinler tanımaya bağımlıyım.

Hastalık gibi deniyor, bir gezgin, seyahatinden dönerken, bir diğer yolculuğunun detaylarını kafasında canlandırırmış. Ben de diyorum ki Hindistan sana geleceğim yine en kısa zamanda, bu sefer Mumbaiden trenle hem de ineceğim güneye. Artık gezmekten öte, yaşamak istiyorum başka bir ülkede, ama bu ülkeler tahmin ettiğiniz üzere Londra, New York, Paris veya Sydney değil, ha avustralya güzel olmaz mıydı yaşamak için, muhteşem olurdu orası kesin, ama şu an tamamen asyaya odaklanmış durumdayım. Bir şeyi kalpten istemek başarmanın en az yarısı ayrıca, tüm kalbim bunu diliyor.

Başka ülkelerde rahat ediyorum diyorum, yalnız gezginler de bunu der, o özgürlük çok güzel bir his. Sabah kalk, istediğini yap, bir daha hiç görmeyeceğin insanların arasına karış, taxiciyle pazarlık et, daha önce hiç görmediğin yerleri gez, sürekli bir adrenalin, endorfin ve melatonin salgıları, yorulmak, görsel hafızanın güçlenmesi, ruh tatmini…Bunlar saymakla bitmez, okumakla öğrenilmez, deneyim sanırım bağımlılık yapıyor.

Eşimin Hindistan’a gelemeyeceği kesinleştiği günden itibaren ben de biraz endişelendim, nasıl diyeyim, bir yanım gitme dedi mesela %10’luk kısmım…Bir yanım da, sen yapabilirsin, bu macerayı sorunsuz atlatırsan yaşadığın deneyim, çik kişinin yaşamadığı bir şey. Hayatta her şeyi denemek lazım. Doğum yaparken bile, suda doğurarak, pek çok kişinin hayali olan şeyi yaşamış ve böylesi bir anı deneyimlemiş olmanın gururunu yaşamıştım. Bu yolculukta da öyle oldu, tek ben değilim, son da olmayacağım ama anne kafası diye bir gerçeklik var, çok kadın çocuğu ile yalnız bırakın hindistanı parka zor gidiyor öyle diyeyim, tüm dünya böyle mi bilmem ama bizim ülkemiz böyle ne yazık ki…

Gezmenin huzurunu, özgürlük hissini hiç bir şeye değişmem bir koç burcu olarak, kendime, keyfime, özgürlüğüme çok düşkünüm, belki sebep bu. Benim çocukluğumdan kalma büyük küre dünyam şimdi kızımın, kendisi Hindistan’dan Thailand^’a geçmek istedi, olamadı bu isteği, şimdilik. Ama olacak o da, kendisi şu an 3.5 yaşında. Onun da benim gibi olmasını diliyorum, bir dünya vatandaşı, dil din ırk ayırımı yapmadan, yargılamadan, bilgiye açık, kafası çalışan, farklı kültürlere aşina olmasını diliyorum. Benim yeni yol arkadaşım, dünya büyük, tüm kıtaları gezeriz umuyorum seninle. Okula harcayacağın vakti dünyayı gezmeye harcasak, sizce de muhteşem olmaz mıydı…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s